Radni docenili M. Rehorowską

Image

Rada Miejska przez aklamację podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Stalowej Woli" Marii Rehorowskiej.

Maria Rehorowska urodziła się 29 maja w 1934 roku w Czarnorzekach. Ukończyła Pomaturalną Szkołę Pedagogiczną w Przemyślu oraz studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku Bibliotekarskim. Z Rozwadowem jest związana od lutego 1954, kiedy to została nauczycielką w szkole podstawnej.

Jak czytamy w „Encyklopedii Solidarności”:

„Od IX 1980 w "Solidarności", założycielka "S" w SP, członek założyciel Międzyszkolnej KZ "S" w Stalowej Woli, w IV 1981 delegat na I WZD Regionu Ziemia Sandomierska, członek prezydium Zarządu Regionu, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku po odmowie podpisania tzw. lojalki internowana w Nisku, a następnie od 12 grudnia 1982 r. w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi. W okresie od 1983 do 1943 była kilkakrotnie zatrzymywana”.

Maria Rehorowska była zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, współpracowała z Duszpasterskim Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej. Śpiewała też (1988- 1990) w Chórze Solidarność, a w latach 1991- 1992 była członkiem Społecznego Towarzystwa Oświatowego, powstałego w celu założenia Społecznej SP w Stalowej Woli. Maria Rehorowska przede wszystkim znana jest jako radna miejska (2002- 2014) walcząca o dobre zmiany w Rozwadowie. W 2014 r. nie ubiegała się już o reelekcję. W 2015 roku wraz z grupą mieszkańców Rozwadowa stworzyła Obywatelski Samorząd Rozwadowski, który działa na rzecz najstarszej dzielnicy miasta.

Przez wiele lat była zaangażowana w rozwój Rozwadowa, czynnie uczestniczyła w różnych wydarzeniach związanych z tą dzielnicą Stalowej Woli. Na temat Rozwadowa polonistka napisała kilka książek m.in. "Historia jednego gimnazjum nad Sanem Rozwadów, 1944-1955", „310 lat Rozwadowa nad Sanem 1690-2000", "Sto dwadzieścia pięć lat węzła Polskich Kolei Państwowych Rozwadów w kolejarskich wspomnieniach i dokumentach 1887-2012".

Warto podkreślić, że Maria Rehorowska została odznaczona m.in. "Złotym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, Medalem "Pro Patria", „Krzyżem Wolności i Solidarności”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Kominek

Za to nagroda, że za czasów Szlęzaka chciała pisac listy do UE, żeby pozbawić dotacji Stalową Wolę? ŻENADA.