NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Linie okopów na Burdzach,
Posty: 98
Dołączył: 16 Gru 2008r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:20  
Cytuj
Witam.
Czy ktoś posiada jakieś informacje na temat ciągnących się lini okopów na Burdzach? z jakiego okresu pochodzą i jakie walki tu prowadzono.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:20  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:27  
Cytuj
heniek je stworzył ,ale niestety przeżył

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 48
Dołączył: 4 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:34  
Cytuj
Jeśli okopy to I Wojna światowa (Nacht pewnie by się wypowiedział więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), nie wiem jak na Burdzach, ale w lesie obok oś. Hutnik (gdy jeszcze nikt nawet nie słyszał o Stalowej Woli) biegła linia frontu z pierwszej wojny światowej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:45  
Cytuj
Okopy, tak jak i malutki cmentarz wojenny leżący pomiędzy Burdzami a Krawcami są z czasów I wojny .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 98
Dołączył: 16 Gru 2008r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 21:57  
Cytuj
mówisz o cmentarzu w Przyszowie? czy na Krawcach jest jeszcze jeden?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 22:25  
Cytuj
Koło Krawców, w tej lokalizacji:
50°31'07.6"N 21°55'54.7"E
na pagórku jest cmentarz żołnierzy rosyjskich.
W tej okolicy były ciężkie walki i jest sporo cmentarzy z tego okresu. Ślady okopów można znaleźć niedaleko tego cmentarza w Krawcach. Nie wiem, czy o te chodzi - widziałem przy drodze z Przyszowa - ulicą Szlachecką do rancza Skrzypacza - najpierw na wzgórkach po prawej stronie, między drogą a Łęgiem, a potem też w paru miejscach po lewej stronie drogi.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 98
Dołączył: 16 Gru 2008r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 22:30  
Cytuj
bardziej chodziło mi o okopy w rejonie między Burdzami a Rudą w stronę Łęgu. A ten cmentarz obadam, bardzo dziękuję.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 22:36  
Cytuj
Mam na myśli ten mały cmentarzyk koło wsi Krawce .
W Krawcach musisz dojechać do mostu na Łęgu i zjechać w polno leśną piaszczystą droga ( nie przejeżdżać przez most ) i jechać nią w kierunku Przyszowa mając po lewej stronie rzekę a po prawe las . Poruszając się tą drogą, trzeba wypatrywać małego piaszczystego wzniesienia . Na nim jest ten cmentarzyk . W mogile zbiorowej pochowanych jest około 90 żołnierzy rosyjskich . Na naszym terenie jest bardzo dużo cmentarzy i mogił zbiorowych z tego okresu bo przecież leżymy na terenie gdzie przebiegała granica pomiędzy zaborami .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10
Dołączył: 26 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Gru 2016r. 22:38  
Cytuj
Masz na myśli okopy z czasów Bitwy Rudnickiej i I wojny światowej? Poszukaj w Internecie, jest sporo informacji. Ja sam tych okopów nie widziałem, ale możliwe, że pochodzą właśnie z tych czasów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 72
Dołączył: 24 Sie 2015r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 06:01  
Cytuj
Są to okopy z lat 50-60 treningowe
Wystarczy zapytać mieszkańców
Jesli chodzi ci o te na skraju lasu od stron rzeki

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1110
Dołączył: 20 Maja 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 06:19  
Cytuj
CYTAT (Mr_R )
...(Nacht pewnie by się wypowiedział więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°) )...

Konkretny temat a nasz specjalista Nacht milczy, a ma się za takiego"eksperta"
Nie znalazł nic co mógłby skopiować w internecie i wkleić w temat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 3 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 08:09  
Cytuj
Są to okopy z walk w 1915 roku. Niektóre poprawione w latach 50 - 60 XX w.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 98
Dołączył: 16 Gru 2008r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 08:34  
Cytuj
Nie za blisko zabudowań (nawet tych najstarszych)jak na okopy treningowe? Wioska jest bardzo stara.

Poszperałem trochę i jeśli kogoś interesuje co działo się w naszym rejonie Rozwadowa Brandwicy Zarzecza Niska i Rudnika to warto przeczytać
http://naszd(...)zki2.pdf
oraz
http://www.gmina(...)scowosci

może ktoś coś jeszcze ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 270
Dołączył: 4 Gru 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 09:59  
Cytuj
Nacht specjalisto to twój temat,gdzie jesteś?Dziwnie nabrałeś wody w usta.Napisz jakich uzywali karabinków,bagnetów(koniecznie z wymiarami)a może nawet tych granatów rakietowych w tych okopach.Jestem bardzo ciekawy a może nie tylko i ja.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1384
Dołączył: 15 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 10:30  
Cytuj

Powiem tak: po 20 latach (lub jeszcze więcej) trudno rozróżnić były okop wojskowy od rowu melioracyjnego lub rowu przeciwpożarowego.
Trudno mi powiedzieć, co obecnie jest okopem, a co nie... a co dopiero określić z jakiego to roku.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 270
Dołączył: 4 Gru 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 11:03  
Cytuj
Nacht ty taki ekspert tak poważnie?A ja tak wierzyłem w ciebie,straszniemnie zawiodłeś.Ja można nie odróżnić okopów od rowów meriolacyjnych?Rowy na 100% naniesione są na mapy a okoy raczej nie chyba,że są na starych wojskowych mapach.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 11:24  
Cytuj
hahaha Nachet ekspert kopiuj wklej goodgood

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 12:16  
Cytuj
PiS się okopuje przed najazdu PO N. i PSL

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1384
Dołączył: 15 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 13:15  
Cytuj

Mapy to mapy, a teren to teren.
Mapa nie obrazuje ukształtowania terenu w 3D, a z czasem wszystko się zmienia - osuwa, zapada.

Poniżej ukraiński Prezydent Poroszenko w okopach na wschodzie Ukrainy:

http://www.mil.g(...)5422.jpg

Drewniane bale zapobiegają osuwaniu się ziemi podczas deszczu.
Spód wyłożono krótkimi, poprzecznymi balami, na których położono drewnianą podłogę z dykty - dzięki temu woda deszczowa zbiera się pod podłogą, i na dnie okopu nie ma bajora, tylko można normalnie chodzić.

Okopy pojawiły się po raz pierwszy podczas I wojny światowej, na froncie zachodnim.
Szczególnie ważne były podczas bitwy pod Ypres, gdzie wojska francusko-brytyjskie w okopie po jednej stronie i wojska niemieckie w okopie po drugiej stronie, ostrzeliwywały się nawzajem z odległości 125 metrów przez 3 lata.
Okop francusko-brytyjski był w dolince i ciągle spływała tam woda - wielu żołnierzom gniła skóra na stopach, co nie rzadko kończyło się amputacją. Okop niemiecki stał na wzgórzu. W 1917 roku ktoś w końcu wpadł na pomysł, żeby wykopać tunele prowadzące pod okop niemiecki, założyć ładunki i wysadzić Prusaka w powietrze. I tak zrobiono.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 15:12  
Cytuj
No i po co ludziska prowokujecie tego bywalca psychiatryków do pisania czegokolwiek ( a raczek kopiowania ) ??? Tylko zaśmieca temat swoimi bredniami .

Jak ten oszołom nie potrafi rozróżnić rowu melioracyjnego od okopu to o czym wogóle z takim rozmawiać ??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 166
Dołączył: 20 Cze 2012r.
Skąd: StaloweMiastoToDupa
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 15:37  
Cytuj
Bardzo łatwo określić okopy z 1wojny światowej przez częste zakręty w tych okopach..lewo-prawo itd...plus wiedza gdzie toczyly sie walki. Juz nie wspomnę o geoporgalu dla wtajemniczonych smiech2

Nacht nie popisales sie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1384
Dołączył: 15 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 17:26  
Cytuj

@ Mariusz77

Przeżywalność takich nerwusów tak ty, wynosiła zwykle jeden dzień.
Wychylał taki głowę nad grań okopu żeby popatrzeć, trach, i klepsydra.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1110
Dołączył: 20 Maja 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 17:58  
Cytuj
CYTAT (liberoo)
...Nacht nie popisales sie.

A czy w ogóle kiedykolwiek się popisał wklejając gotowce wyszukane w sieci?
CYTAT (Mariusz77)
No i po co ludziska prowokujecie tego bywalca psychiatryków do pisania czegokolwiek ( a raczek kopiowania ) ??? Tylko zaśmieca temat swoimi bredniami.

Święta racja nie ma sensu go prowokować on i tak sam wypisuje i wkleja bzdury ale cóż taka jego rola na tym forum.Sam przyznal się do pobytu na oddziale zamkniętym a tam zdrowych nie zamykają,więc cóż się można po nim spodziewać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 449
Dołączył: 22 Cze 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 18:04  
Cytuj
"Okopy pojawiły się po raz pierwszy podczas I wojny światowej, na froncie zachodnim.
Szczególnie ważne były podczas bitwy pod Ypres, gdzie wojska francusko-brytyjskie w okopie po jednej stronie i wojska niemieckie w okopie po drugiej stronie, ostrzeliwywały się nawzajem z odległości 125 metrów przez 3 lata."[/cytat]

mylisz się Nacht.chytry pierwsze okopy pojawiły się w czasie wojny secesyjnej 1861-1865. poczytaj o oblężeniu Petersburga w czasie tej wojny. 9 miesięcy okopów i walki pozycyjnej.ok

Ten sam kraj, ten sam język, ta sama historia. INNE MARZENIA.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 20:03  
Cytuj
Na Krawcach - nie ma cmentarza z mogiłą zbiorową . Jest tylko tablica o leżacych tu żołnierzach których pochowano w okopie .Miejscowi jak rozbierali tą górkę dla piasku , to posypały się kości ze skarpy . Prwdziwy cmentarz wojenny z I wojny jest za to na Wydrzy. Okopów jest wiele ale jak już pisali poprzednicy są częsciowo pogłebione -poprawione po wojnie ( poligon ) . Okopy z pierwszej wojny są z roku 1916 (wiosna) - wtedy stał na Łęgu front . Oprócz okopów były też ziemne schrony - niektóre się jeszcze zachowały . Ogólnie ten teren jest już spenetrowany przez "poszukiwaczy skarbów" już dobre 10 - 15 lat temu .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »